بزرگسالجوانخودپروریفلسفیمعرفی کتاب

کتاب چهار میثاق | دون میگوئل روئیز | کتاب خرد سرخپوستان تولتک

کتاب چهار میثاق یا (نام فرعی آن) کتاب خرد سرخپوستان تولتک، یکی از کتاب‌های حوزه خودشناسی و توسعه فردی است.

دون میگوئل روئیز، نویسنده کتاب که خود نیز از تبار همین سرخپوستان بومی آمریکای مرکزی است . در این کتاب سعی داشته باورهای بنیادی تولتک ها را به زبانی ساده و با مثال‌های قابل فهم به صورت مؤثر و مفید به نسل جدید انتقال دهد.

تولتک‌ها چه کسانی بودند؟

هزاران سال پیش در تمام خطه جنوبی مکزیکو تولتک‌ها را “زنان و مردان خردمند” می‌دانستند. مردم شناسان از تولتک ها به عنوان قوم یا نژاد سخن گفته‌اند، اما در واقع تولتک‌ها دانشمندان و هنرمندانی بودند که جامعه‌ای تشکیل دادند تا به کشف و حفظ معرفت معنوی و آیین‌های باستانی بپردازند.

معرفت تولتک از همان وحدت بنیادی حقیقت که همه سنت‌های باطنی مقدس در سرتاسر جهان از آن برآمده‌اند، نشئت گرفته است. این عرفان اگرچه مذهبی نیست، به همهٔ استادان معنوی‌ای که جهان را سیراب کرده‌اند، ارج می‌نهد. و درحالی که بر معنویت احاطه دارد، در واقع به عنوان طریقتی برای زندگی توصیف شده است که ویژگی آن قابلیت حصول فوری شادی و عشق است.

 

کتاب چهار میثاق سرشار از پند و موعظه است. موعظه‌هایی که شما را خسته و دلزده نمی‌کنند بلکه بالعکس شما را مشتاق به یادگیری می‌کنند. در این کتاب دون میگوئل روئیز از عادت‌ها و قوانین شخصی، قضاوت‌‌های درونی و خشونت‌هایی که نسبت به خود نشان می‌دهیم، صحبت می‌کند و چهار پیشنهاد یا میثاق برای بهبود کیفیت و سعادت ارائه می‌دهد.

اولین میثاق: با کلام خود گناه نکنید!

دومین میثاق: هیچ چیز را به خود نگیرید!

سومین میثاق: تصورات باطل نکنید!

چهارمین میثاق: همیشه بیشترین تلاشتان را بکنید!

بخش هایی از متن کتاب چهار میثاق:

ما از ترس طرد شدن مدعی شدیم کسی هستیم که نبودیم. ترس از طرد شدن تبدیل به ترس از مطلوب نبودن شد. سرانجام ما به کسی تبدیل شدیم که در حقیقت نیستیم. تبدیل به رونوشتی شدیم از باورهای پدر، مادر، معشوقه‌مان، جامعه و…

شما اگر در رؤیای گذشته زندگی کنید، نمی‌توانید از آنچه اکنون اتفاق می‌افتد لذت ببرید چون همواره آرزو می‌کنید که چیزی جز آنچه هست، باشد. هیچ فرصتی برای دلتنگی برای چیزی یا کسی نیست، چون شما زنده هستید. لذت نبردن از آنچه اکنون رخ می‌دهد یعنی در گذشته زندگی کردن، و این به معنای نیمه زنده بودن است، که موجب دلسوزی برای خویشتن، رنج بردن و اشک ریختن می‌شود.

اگر دیگران احساس می‌کنند که باید شما را عوض کنند، یعنی اینکه آنها واقعا شما را آنگونه که هستید دوست ندارند. چرا با کسی بمانیم که ما را آنطور که هستیم نمی‌خواهد؟!

مشخصات کتاب

  • نام کتاب :چهار میثاق
  • نویسنده : دون میگوئل روئیز
  • مترجم: دل‌آرا قهرمان
  • تعداد صفحات : 114
  • ناشر : نشر ذهن آویز
  • موضوع : فلسفه تولتک

 

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا