بزرگسالجوانرمان ایرانیمطالب جدیدمعرفی کتاب

کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ | رضا امیرخانی

شرح حال سفر رضا امیرخانی به کشوری عجیب!!!

کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ نوشته‌ی رضا امیرخانی سفرنامه و خاطرات نویسنده از سفر به کشور کره شمالی است. آقای امیرخانی طی دو سفری که به کره شمالی رفتند کتاب را نوشتند اما بنا بر گفته‌های خودشان به دلیل بسته بودن فضای کره شمالی و امنیتی بودن آنجا نتوانستند اطلاعات زیادی به‌دست بیاورند.

نام کتاب همانطور که پیداست نیم دانگ پیونگ یانگ است. یعنی از شش دانگ کره شمالی، می‌توان نیم دانگ آن،یعنی یک دوازدهم آن را در این کتاب پیدا کرد! یعنی اینکه قسمت‌ها و اطلاعات ناشناخته و کشف نشده‌ی خیلی زیادی از کره شمالی باقی مانده است.

در پشت جلد کتاب آمده

-آقای نویسنده درست بنویس!

-تلاش می‌کنم صادق باشم.تحریم از مبادله‌ی کالا و ارز جلوگیری می‌کند.نمی‌گذارد کالا و ارز شما در کشور دیگری راه پیدا کند… اما تحریم به جز کالا و ارز شما،جلو حرکت حرف شما را هم می‌گیرد…

دوباره دست‌م را می‌گیرد و فشار می‌دهد و با خوش‌حالی تایید می‌کند.بیش‌تر صدایی می‌شنوم از داخل حنجره‌اش که نشان رضایت است. حالا وقت‌ش است که در کوتاه‌ترین زمان حرف‌م را بزنم.می‌گویم:

-در تحریم کالا و ارز مقصر امپریالیسم است، اما مقصر اصلی تحریم حرف شما، امپریالیسم نیست،خودتان هستید!

کره شمالی از شایعه تا واقعیت!!!

کره شمالی یک کشور مرموز است و اغلب ما وقتی که اسم کشور کره شمالی و عجایبی درباره آن‌جا را می‌شنویم با پرسش‌های گوناگونی مواجه می‌شویم. مثلا اینکه آیا این شایعات که درباره کره شمالی گفته می‌شود، حقیقت دارد؟ آیا سفر به کره شمالی واقعا ممکن است؟ قوانین کره شمالی چگونه است؟ و آیا وضعیت اقتصادی و اجتماعی ترسیم شده درباره این کشور حقیقت دارد؟

رضا امیرخانی در این کتاب تجربیاتش را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد و به پاسخ به این سوالات می‌پردازد.

درباره کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ

این کتاب محصول دو سفر است. یک سفر اولیه با حزب مؤتلفه که به عنوان مستندنگار می‌رود. سفر دوم بصورت مستقل برای کسب تجارب بیشتر و شناخت انسان کره شمالی می‌رود.

از همان اول کتاب شما متوجه می‌شوید که امیرخانی در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر بوده و برای این کتاب زحمات زیادی کشیده است اما به دلیل فضای امنیتی کره شمالی و محصور بودن آن‌ها در هتل نمی‌توانسته اطلاعات بیشتری به‌دست بیاورد و همه‌ی برنامه‌های سفر و مکان‌های بازدید همگی از پیش تعیین شده بودند.

حتی در قسمت‌هایی می‌خوانید که آقای امیرخانی سعی می‌کند از هتل یواشکی فرار کند و برای مدتی بتواند در شهر گشتی بزند اما هربار با ماشین به دنبالش می‌آیند و این فرصت را به توریست‌ها نمی‌دهند.

اما امیرخانی با وجود تمام این شرایط یک کتاب خیلی پربار و مفیدی نوشتند و اطلاعات جذابی را در اختیار مخاطب قرار دادند.

کتاب شامل سه فصل است:

فصل اول با عنوان کیم چی شروع می‌شود و روایتی از سفر اول آقای امیرخانی به کشور کره شمالی است. به تاریخ خرداد سال 97 او به پیشنهاد یکی از دوستان به همراهی اعضای حزب مؤتلفه اسلامی راهی سفر به پیونگ یانگ می‌شود. در این قسمت شما توصیف‌هایی درباره‌ی فضای جامعه کره شمالی، قوانین، عدم دسترسی به تکنولوژی‌های جدید دنیا، نداشتن فردیت و فضای امنیتی و همچنین کنجکاوی‌های نویسنده و تلاش بسیار او برای کشف نادیده‌ها و برقراری رابطه با مردم را می‌خوانید.

فصل دوم با عنوان «قاشق چی»درباره‌ی بازگشت رضا امیرخانی از سفر است. موارد بسیار زیادی امیرخانی را مشتاق می‌کند تا مجدد سفری به این کشور داشته باشد و با نگاه متفاوت‌تری زندگی مردم در کره شمالی را ببیند. در این فصل نویسنده کشمکش‌ها و تلاش‌هایش برای فراهم کردن مقدمات سفر دوم را می‌نویسد.

“در می‌یابم که در سفر بعدی بایستی به دنبال انسان کره‌ی شمالی باشم نه حکومت کره‌ی شمالی…”

فصل سوم با عنوان «چیطولی» روایتی از سفر دوم امیرخانی به کره شمالی است که در تاریخ بهمن ۹۷ آغاز می‌شود. امیرخانی برای این سفر برنامه‌ی متفاوتی دارد . برنامه‌هایی مانند دیدن تولد نوزادان،مراسم ازدواج و مراسم مرگ که نویسنده برای انتخاب هرکدام از این‌ها دلایل خاص خود را داشتند و در کتاب توضیحات بیشتری می‌دهند. کره شمالی با برنامه‌ی آقای نویسنده موافقت میکند و در این سفر جریانی متفاوت‌تر از سفر اول پیش می‌آید.

برشی از متن کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ:

وارد شهر می‌شویم.ساخت‌مان‌های بلند کمی تصورم را از پیونگ یانگ به هم می‌زند.چیزی که عجیب است ندیدن اتوموبیل شخصی است. اتوبوس‌های قدیمی،ترامواهای قدیمی و حتا اتوموبیل‌های نظامی و اداری می‌بینیم، اما هیچ خبری از اتوموبیل شخصی نیست.

با رفتن به باغ وحش می‌فهمم که همه‌ی این بازدیدها برای پر کردن وقت است. طبیعتا گردش‌گر یا حتا گروه سیاسی نباید وقت آزاد داشته باشد. نباید بتواند تصمیم بگیرد و مختار باشد. باید چنان وقت‌ش پر شود که هوس چیز دیگری نکند.

امروز در دنیایی هستیم که تحریم عمیق،تحریم فرهنگی است و تحریم فرهنگی یعنی تحریم رسانه‌ای…این سطح تحریم قطعا از تحریم‌های دیگر خطیرتر خواهد بود.

یادم می‌آید که عصر جمعه است… دل‌تنگی عصر جمعه، با تعطیلی یک‌شنبه‌ها هم درست نمی‌شود در کشور خارجی…

درمان به هنر پزشکی و تجهیزات پزشکی وابسته است. شاید تجهیزات را بتوان تحریم کرد، اما هنر پزشک تحریم شدنی نیست.

من با کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ عاشق خواندن سفرنامه شدم . و کنجکاوی من را برای خواندن دیگر سفرنامه‌ها تحریک کرد. اگه شما هم به این دسته کتاب‌ها علاقه‌مند هستید حتما کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ را در لیست مطالعه خود قرار دهید. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید .

یک پیشنهاد:

قبل از خواندن این سفرنامه، خواندن کتاب 1984 اثر جورج اورول را پیشنهاد می‌کنم. چرا که هر چه را در این کتاب می‌خوانیم، جورج اورول آن را سال‌ها قبل پیش‌بینی کرده و در کتابش ذکر است.

مشخصات کتاب

  • نام کتاب : نیم دانگ پیونگ یانگ
  • نویسنده : رضا امیرخانی
  • انتشارات:نشر افق
  • موضوع : سفرنامه
  • تعداد صفحات : 343

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا