بزرگسالرمان خارجیروانشناسیمطالب جدیدمعرفی کتاب

کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد | اوریانا فالاچی

کتابی از یک نویسنده جسور

کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد (Letter To A Child Never Born) نام رمانی به زبان ایتالیایی از اوریانا فالاچی، نویسنده و خبرنگار ایتالیایی است که در سال ۱۹۷۵ منتشر شد. اوریانا فالاچی در سال 1929 در شهر فلورانس ایتالیا به دنیا آمد و در سال 2006 هنگامی که 77 سال سن داشت درگذشت .

اوریانا قبل از اینکه به نوشتن کتاب مشغول شود، به عنوان روزنامه‌نگار در روزنامه ایتالیا به نوشتن مقالات مشغول بود.کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد از برجسته‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های اوریانا فالاچی است و می‌توان بهترین کتاب او نامید.

این کتاب درباره‌ی مادریست که با گفته‌ها و تفکراتش عقاید شما را درباره‌ی داشتن فرزند و مسئولیت‌هایش به چالش می‌کشد. گفت‌وگوی میان مادر و جنینی که در شکم دارد، درون‌مایه کتابی است که در زیر به معرفی آن می‌پردازیم.

داستان کتاب

داستان این کتاب به زندگی زنی می‌پردازد که با داشتن رابطه‌ای موقت با مردی که زمانی او را دوست داشته است،بدون آمادگی باردار می شود. و با عدم رضایت مرد برای نگهداشتن جنین مواجه می‌شود، اما زن در فکر تصمیم دیگری‌ست…

کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد نه فقط یک نامه، بلکه گفتگوها و مکالمه‌های درونی مادریست نگران و پر از شک و تردید.که این گفتگوها به شکل یک کتاب درآمده‌‌اند. کتابی کم حجم و اما پرمغز و پرمحتوا.

در نامه به کودکی که هرگز زاده نشد، کتاب از زبان شخص اول -همان مادری است که برای جنین خود نامه مینویسد- بازگو می‌شود

همان‌گونه که از مضمون کتاب قابل حدس است ،مادر در این نامه از نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود به جنینی که درون شکمش درحال رشد است می‌گوید. شرایط و دلایل زیادی باعث شده‌اند که او قصد سقط بچه‌اش را داشته باشد. اما با گذشت زمان متوجه شک و تردید او درباره‌ی وجود داشتن یا نداشتن فرزندش خواهید شد.

او که وجودش سرشار از حس مسئولیت است، در نامه‌هایش از خوبی‌ها و بدی‌های این دنیا برای فرزندش می‌گوید.در صفحه به صفحه این کتاب متوجه تمام احساسات او مانند ترس،خشم،خوشحالی،امید و ناامیدی و اضطراب از دنیا آمدن یا نیامدن فرزندش می‌شوید. اما با وجود همه این‌ها مخاطب خیلی خوب متوجه‌ی عشق مادر به فرزندش در تمام لحظات می‌شود و نگرانی‌هایش را درک می‌کند.

نویسنده نگرانی‌هایی را مطرح می‌کند که به وضوح برای مادران در دوران بارداری و یا قبل از بارداری احساس شده است .به همین دلیل متن این کتاب برای کسانی که به داشتن فرزند فکر می‌کنند کاملا قابل لمس و درک است.

همچنین نویسنده در این کتاب به دغدغه‌های زنان و مسائل جنسیتی می‌پردازد. اوریانا فالاچی خود عقایدی فمینیستی داشت.و در این کتاب به وضوح بخشی از عقاید این نویسنده جسور را مشاهده خواهید کرد.

برشی از متن کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

امشب به هستیت پی بردم. درست مانند قطره ای از زندگی که: از هیچ سرچشمه گرفته است. با چشمان باز، در ظلمت و ابهامی مطلق دراز کشیده بودم. ناگهان در دل ظلمت و تاریکی جرقه ای از اطمینان و آگاهی درخشیدن گرفت.
تو آنجا بودی، تو وجود داشتی.
ضربان قلبم از حرکت باز ایستاد و وقتی که دوباره تپش و ضربان نامرتب و آشوب گرانه آن را شنیدم احساس کردم که تا حلقوم در ژرفی سهمگین و مخوف از تردید و دو دلی فرو رفته‌ام. با تو حرف می‌زنم اما تمام تار و پودم را وحش آزار دهنده‌ای فرا گرفته است…

هر چه انسان‌تر باشیم زخم‌ها عمیق‌تر خواهند بود. هر چه بیشتر دوست بداریم بیشتر غصه خواهیم داشت. بیشتر فراق خواهیم کشید و تنهایی هایمان بیشتر خواهد شد. شادی‌ها لحظه‌ای و گذرا هستند
شاید خاطرات بعضی از آنها تا ابد در یاد بماند اما رنجها داستانش فرق می‌کند تا عمق وجود آدم رخنه می‌کند و ما هر روز با آنها زندگی میکنیم. . انگار که این خاصیت انسان بودن است…!

مدام این سوال ترسناک برام پیش می اومد که نکنه دلت نخواد به دنیا بیای و متولد بشی! نکنه یک روز سرم هوار بزنی که کی گفته بود من رو به دنیا بیاری

منطق ما پر چیزای ضد و نقیضه! ممکنه تو یه حرفی رو تایید کنی و همون دقیقه ببینی که برعکس اون حرف هم درسته. این منطقی که من امروز دارم، شاید فردا با یه اشاره‌ی انگشتم زیر و رو بشه!

هزارتا زنگوله تو صدای خنده هاشه، هیچ وقت نفهمیدم چه طور اینطوری می‌خنده، ولی فکر می کنم دلیلش گریه کردنای زیادشه! فقط کسایی که زیاد گریه می‌کنن می‌تونن قدر قشنگیای زندگی رو بدونن و خوب بخندن، گریه کردن آسونه و خندیدن سخت!

بعدها درباره ی آزادی زیاد می شنوی، اینجا ما کلمه‌ای داریم که خیلی بیشتر از کلمه ی عشق به لجن کشیده شده…

میلیون‌ها ساله که آدما به امید رسیدن فردا صاحب بچه میشن و آرزو دارن که بچه هاشون فردای بهتری داشته باشن، واسه خوشبخت بودن داشتن خونه‌ای که حرارت مرکزی داره بسه؟! البته وقتی از سرما می لرزی حرارت مرکزی چیز خوبیه، ولی اون نمی تونه خوشبختت کنه و از حیثیتت دفاع کنه، حتی با داشتن دستگاه حرارت مرکزی هم باید دروغا و کلاه برداری ها رو تحمل کنی، فردا بازم برات مثل یه دروغ باقی می‌مونه.

تا یه چیز تمیز و سفید پیدا میشه، آدمیزاد میره سراغش و با چیزایی که روش جا می‌ذاره کثیفش می‌کنه. بعدش از خودش می‌پرسه چرا؟! چرا؟ چرا؟…

واسه گرفتن حقت از پا در میای، ولی وقتی به دستش میاری دیگه برات لذتی نداره.

از امتیازات خوب این کتاب نثر روان،حس صداقت و واقع‌گرایی در متن کتاب است .که نشان دهنده درک یک تجربه واقعی از جانب نویسنده است.اوریانا فالاچی تمام اتفاقات تلخ و شیرین زندگی را با واژگانی ساده و توصیفی دقیق نوشته است. این کتاب می‌تواند واقعیت زندگی تمام آدم‌ها با تمام چالش‌های زندگی باشد.

اوریانا فالاچی به جز کتاب نامه به کودکی هرگز زاده نشد، کتاب‌های مشهور دیگری نیز دارد. مانند: جنس ضعیف، یک مرد،زندگی، جنگ و دیگر هیچ، پنلوپه به جنگ می‌رود. و مصاحبه‌های بسیاری با رهبران کشورهای دنیا در دوران جنگ جهانی دوم.

 

مشخصات کتاب

  • نام کتاب:نامه به کودکی که هرگز زاده نشد
  • نام نویسنده کتاب:اوریانا فالاچی
  • انتشارات کتاب:نگاه
  • نام مترجم کتاب:زویا گوهرین
  • تعداد صفحات کتاب:150

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا