بزرگسالجوانخودپروریروانشناسیمطالب جدیدمعرفی کتاب

کتاب مهارت های ارتباطی | الیزابت کونکه

در هر موقعیتی به راحتی ارتباط برقرار کنید

کتاب مهارت های ارتباطی اثری از مربی مهارت‌های اجرایی الیزابت کونکه است.الیزابت کونکه یکی از نویسندگان موفق مجموعه پرفروش و بین المللی for dummies است و کتاب‌های زبان بدن، ترغیب و نفوذ و مهارت‌های ارتباطی را برای این مجموعه نوشته است.

توانایی در برقراری ارتباط توأم با شفافیت، شجاعت و تعهد، کلید شماره یک موفقیت در محیط کسب و کار و زندگی شخصی است. مهم نیست شما چه اندازه ایده‌های ابتکاری دارید، احساساتتان چقدر صادقانه است، یا تا چه حد به باورهای خود اعتقاد دارید، اگر نتوانید با دیگران به نحوی رابطه برقرار کنید که به آن‌ها شور، انگیزه و الهام ببخشید، تمام زحماتتان به هدر خواهد رفت.

درباره کتاب مهارت های ارتباطی

شما همیشه درحال برقراری ارتباط هستید. چه زمانی که در کنار شومینه درحال چرت زدن هستید، چه هنگامی که بچه‌هایتان را به‌خاطر موفقیت‌هایشان در مدرسه تحسین می‌کنید . در هر لحظه شما دارید با کلمات ،صدا و بدن‌تان پیام‌هایی را می‌فرستید.

چه بخواهید پیامتان را بنویسید، چه بخواهید رو در رو صحبت کنید یا از شکل‌های مختلف فناوری ارتباطات استفاده کنید، در این کتاب یاد می‌دهد که به آنچه دیگران می‌گویند خوب گوش دهیم، با همگان رفتار احترام آمیزی داشته باشیم، هدفمان را از آنچه می‌خواهیم ابراز کنیم همواره روشن باشد و پیاممان را به نحوی انتقال دهیم که گیرنده بتواند آن را درک کند.

روابط عمیق و موثر نیز خود به خود شکل نگرفته‌اند بلکه با تلاش و تمرین و صرف وقت ایجاد شده‌اند.در این کتاب نویسنده می‌کوشد تا با اطلاعاتی که در اختیار خواننده می‌گذارد در راه بهبود مهارت‌های ارتباطی‌‌اش کمک کند.تلاش کنید و منظور خود را بیان کنید و برای کسب موفقیت های بزرگر در کار و زندگی شخصی با افراد مختلف به خوبی ارتباط برقرار کنید.

در این کتاب شما یاد می‌گیرید که:

  • در هرموقعیتی به راحتی ارتباط برقرار کنید.
  • با ایجاد اعتماد، تعامل همراه با همدلی و گوش دادن با دقت،روابطتان را گسترش دهید.
  • چه به‌هنگام نامه‌نگاری و مکالمات تلفنی و چه در برخوردهای رودررو شفاف باشید.
  • کشمکش‌ها را مدیریت و نتایج مثبتی ایجاد کنید.

نویسنده می‌کوشد تا به راحتی و با لحنی شفاف به ما بگوید که مهارت های ارتباطی چه هستند و چگونه می‌توانیم موانع ارتباط را برداریم و ارتباطی موثر داشته باشیم.

برای مثال یکی از مهارت های ارتباطی ذکر شده در این کتاب این است که چگونه خوب گوش بدهیم. گوش دادن به روش صحیح ،اساس و پایه رفتار احترام آمیز است. پس نه فقط یک شنونده باشیم بلکه ایرادهای گوش دادن از جمله قضاوت و تحریف و کلیشه و مقاومت را کنار بگذاریم و بدون پیش‌داوری سخنان طرف مقابل را گوش بدهیم.

یکی دیگر از مهارت های ارتباطی ذکر شده در کتاب بیان نیازها و اولویت‌هایمان است. برای اینکه شفاف،مطمئن و با هدفی روشن صحبت کنیم، نباید از صحبت کردن برای نفع خودمان احساس خجالت کنیم و نگران این باشیم که حرف نسنجیده‌ای بگوییم. ارزش‌ها و اولیت‌های ما بخشی از شخصیت ما هستند و به افکار و اعمالمان جهت می‌دهند.پس با صراحت و آرامش نیازها و اولویت هایمان را بیان کنیم .

این کتاب شامل شش بخش و شانزده فصل است که در زیر می‌توانید فهرست کلی مطالب را ببینید.امیدوارم این فهرست در کمک به شما برای انتخاب این کتاب مفید واقع شود.

بخش ۲: پذیرای افکار دیگران باشید
فصل ۴ : روش‌های گوش‌دادن فعال به‌منظور درک طرف مقابل
فصل ۵ : ایجاد تفاهم برای برقراری ارتباط مؤثر

بخش ۳: ذهن و جسمتان را در پیام دخیل کنید
فصل ۶ : انتخاب نگرش مناسب
فصل ۷ : شفاف صحبت کنید
فصل ۸ : انتقال پیام از طریق حرکات

بخش ۴: مدیریت دغدغه‌های ارتباطی
فصل ۹ : رهایی از شرایط سخت و پیچیده
فصل ۱۰ : آداب گفت‌و‌گو
فصل ۱۱ : برقراری ارتباط در فرهنگ‌های مختلف

بخش ۵: برقراری ارتباط از راه دور
فصل ۱۲ : ارتباط موفق از طریق فناوری
فصل ۱۳ : ارتباط از طریق تلفن
فصل ۱۴ : شیوه‌های مؤثر نامه‌نگاری

بخش ۶: بخش ده‌تایی‌ها
فصل ۱۵ : ده نکته‌ی اساسی برای گفت‌وگوی رودررو
فصل ۱۶ : ده نکته‌ی ضروری برای برقراری ارتباط مؤثر

برشی از متن کتاب مهارت های ارتباطی

خویشتن‌داری عنصری است ضروری برای گوش دادن بدون پیش‌داوری، زیرا باعث می‌شود از پیش، چیزهایی را که طرف مقابلتان می‌خواهد بگوید تصور نکنید و نتیجه‌گیری فوری که رفتاری متداول است، نداشته باشید. اگر قبل از اینکه حرف‌های طرف مقابل را تا آخر بشنوید ، شروع به نتیجه‌گیری کنید، احتمالا خود را در باتلاقی از بدفهمی‌ها و سوتفاهم ها خواهید یافت.

رفتار احترام آمیز به این معنا نیست که باید دوستدار یا موافق شخص، سازمان یا موسسه‌ای باشید که با آن ارتباط دارید. بلکه به این معناست که باید صداقت، صراحت و راست‌گویی را وارد روابطتان کنید.

در بازخورد سازنده، هدف این است که اطلاعاتی به شخص داده شود، درحالی که در انتقاد ، تنها به اشتباهات فرد اشاره می‌شود، بدون اینکه توصیه‌ی ملموسی برای نحوه‌ی اصلاح رفتار ارائه شود.

مشخصات کتاب

  • نام کتاب:مهارت های ارتباطی(Communication Skills For Dummies)
  • نویسنده:الیزابت کونکه
  • مترجم:حسین سلیمانی
  • انتشارات:آوند دانش
  • تعداد صفحات:240

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا