رمان خارجیروانشناسیمعرفی کتاب

کتاب مغازه ی خودکشی | ژان تولی | رمان طنز سیاه

رمان کوتاه مغازه ی خودکشی یک کمدی سیاه! کمدی سیاهی که سرانجام در ستایش زندگی برمی‌آید.

رمان مغازه ی خودکشی (Le Magasin des suicides‎)توسط ژان تولی در سال 2007 منتشر شد و برای اولین بار توسط آقای احسان کرم ویسی به فارسی ترجمه شد.

داستان کتاب مغازه ی خودکشی:

داستان کتاب در یک مکان و زمان ناشناخته است. در دنیایی که همه ناامیدانه در پی خودکشی هستند و یک مغازه برای فروش وسایل خودکشی به مردم که با فانتزی‌های سیاه و خوفناک برای خودکشی به آنجا می آیند.در مغازه آن‌ها انواع و اقسام وسایل خودکشی و شیوه‌های خودکشی وجود دارد. و حتی برای افراد با سلیقه‌های مختلف، مشاوره‌هایی برای خودکشی می‌دهند.

خانم تواچ کیفی شفاف و پلاستیکی بیرون آورد و توضیح داد:

همینطور که توی کیف می بینید،یه بوم کوچیک نقاشی و دوتا قلمو(یکی بزرگ و یکی معمولی)چند قوطی رنگ و البته مهم تر از همه یه سیب هست.مواظب باشید،سمیه!این طوری میتونید خودتون رو مثل آلن تورینگ بکشید.

تعدادی از روش‌های خودکشی در کتاب نمونه‌هایی از روش خودکشی افراد سرشناس است.

صاحب مغازه یک زوج هستند. آن‌ها دو فرزند بنام مرلین و ونسان به دنیا می‌آورند که مانند آدم‌های اطرافشان همیشه محزون و غمگین هستند. اما همه‌چیز از وقتی شروع میشود که یک فرزند ناخواسته بنام آلن به خانواده تواچ اضافه می‌شود.

این مغازه که از نسل‌های قبل تواچ پابرجا مانده و اصالت خود را حفظ کرده با آمدن آلن دچار دگرگونی می‌شود.پسر شاد و خوشحالی که معجزه‌ای می‌شود برای این جامعه افسرده.

داستان این کتاب سرشار از توصیف‌های تاریک است که دیوانگی مردم را نشان می دهد. اما آلن به ما یاد می‌دهد که قدرت عشق به زندگی بیشتر از خودکشی است.در مقابل تمام سیاهی‌های داستان ،آلن نوری است در تاریکی که امید به زندگی را باز می‌گرداند.

شخصیت‎‌های کتاب مغازه ی خودکشی:

جالب است بدانید اسامی خانواده تواچ پژواک نام افراد سرشناس و مشهوری است که دست به خودکشی زدند.

نام میشیما یادآور یوکیو میشیماست،نویسنده و شاعر سرشناس ژاپنی که به روش سنتی هاراکیری خودکشی کرد.نام ونسان پژواک نام ون‌گوگ نقاش مشهور هلندی است که به قلب خود شلیک کرد.

نام مرلین یادآور مرلین مونرو، بازیگر معروف آمریکایی است که بر اثر مصرف بیش از حد داروهای خواب‌آور و آرام‌‌بخش به خواب ابدی رفت.

نام آلن تداعی کننده‌ی نام آلن تورینگ دانشمند و ریاضی دان نابغه انگلیسی است. او در اواخر عمر افسرده شد و وقتی برای آخرین بار به اتاق خوابش رفت،صبح روز بعد،خدمتکارش جسد بی‌جان او را روی تخت‌خواب یافت.کنار تخت سیبی گاز زده افتاه بود.آزمایشات نشان می‌داد که سیب به سیانور آغشته بود.

برشی از متن کتاب:

ما خودکشی رو تضمین می‌کنیم. اگه نمردید، پول‌تون رو پس می‌دیم. حالا بفرمایید، از این خرید پشیمون نمی‌شید. ورزشکاری مثل شما! فقط یه نفس عمیق بکشید و برید سمت هدف‌تون. در ضمن همون‌طور که همیشه می‌گم، ((شما فقط یک‌بار می‌میرید، پس کاری کنید که اون لحظه فراموش‌نشدنی باشه.))

زندگی همینه که هست. اگه سخت بگیری، اونم به‌ت سخت می‌گذرونه. این ماییم که به‌ش ارزش می‌دیم. با همه‌ی کمبودهایی که این دنیا داره، زیبایی‌های خودش رو هم داره. نباید از زندگی زیاد انتظار داشته باشیم. نمی‌شه باهاش جنگید! بهتر اینه که نیمه‌ی پر لیوان رو ببینیم.

سخن آخر:

اگر دنبال کتاب‌های سنگین نیستین و یک کتاب سبک و کم‌حجم می‌خواهید یا اینکه تازگی شروع به مطالعه کردید این کتاب مناسب شماست. داستان ساده و روان با مقداری عمق دارد. همچنین ترجمه‌ای ساده و روان دارد که می‌توانید تا انتهای داستان پیش بروید.

نقد من به کتاب مغازه ی خودکشی این است که اسامی جالب و هوشمندانه انتخاب شد . موضوع و ایده ی خیلی هیجان انگیز و خاصی داشت . اما به آن اندازه که ابتدای کتاب قوی شروع شد ، قوی ادامه نیافت. و در قسمتی که به امیدبخشی می پردازد کلیشه‌ای و شعاری عمل کرد.

امیدوارم از خواندن کتاب مغازه ی خودکشی لذت ببرید. شما هم نظراتتونو برای ما بنویسید.

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. توضیحات بسیار خوب و کامل بود .با قسمت نقد کاملا موافقم .نویسنده ایده ی خوبی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا