آموزشیحقوقیمعرفی کتاب

کتاب ما همه باید فمینیست باشیم | چیماندا انگوزی آدیشی

مطالعات عمومی جنسیتی

کتاب ما همه باید فمینیست باشیم به نویسندگی چیماماندا انگوزی آدیشی (chimamanda nagozi adichie)کتابی مختصر و مفید درباره‌ی فمینیسم و حوزه‌ی زنان می‌باشد.این کتاب از پرفروش ترین کتاب‌های آمازون نیز در این حوزه می‌باشد.

نقل قولی از نویسنده:

دوست عزیزی به من گفت کسی که خودش را فمینیست می‌نامد در واقع از مردها بیزار است؛ بنابراین تصمیم گرفتم که از آن به بعد یک فمینیست آفریقایی شاد باشم که از مردان بیزار نیست. در بعضی مواقع من فمینیست آفریقایی شادی بودم که علاوه بر این که از مردها بیزار نیست، برق لب می‌زند و پاشنه بلند می‌پوشد، آن هم فقط به خاطر دل خودش و نه برای مردان.

چیماندا انگوزی آدیشی

کتاب ما همه باید فمینیسم باشیم نسخه اصلاح شده‌ای است از سخنرانی نویسنده در دسامبر سال 2012 در “تد اکسوستن”. نویسنده در این کتاب بسیار ساده و واضح حرف می‌زند و برای هر آنچه مطرح می‌کند با تعریف نمونه خاطرات و احساساتی که خود و دوستانش تجربه کرده‌اند منظورش را به خواننده می‌رساند.

فمینیست چیست؟

فمینیست به معنای برتری زنان بر مردان نیست. بلکه فمینیست بودن تنها به معنای این است که حق و حقوق زنان در تمام زمینه‌ها اعم از اقتصادی،فرهنگی ، اجتماعی ،ادبی و حتی زندگی مشترک مورد توجه قرارگیرد.(خانم طباطباییها)

درباره‌ی کتاب ما همه باید فمینیست باشیم

همه‌ی ما به خوبی آگاه هستیم که انسان‌ها در هرجایگاه،نژاد،دین،قوم و…که باشند همه با یکدیگر برابرند.زن و مرد نیز با صرف نظر از تفاوت‌های فیزیولوژیکی آن‌ها که باعث ایجاد توانایی‌های خاص هرکدام می‌شود، هردو انسان هستند و از حقوق یکسانی برخوردارند.

رشد و توسعه جهان بدون وجود یکی از جنس زن یا مرد هرگز امکان پذیر نبوده و نخواهد بود.و کوچک شمردن جنس زن یا مرد نیز کمکی به شرایط دنیا و انسانیت نمی‌کند و آشوب را از این که هست بیشتر می‌کند.

ملاک برتری از روی زن یا مرد بودن،رنگ پوست و نژاد نیست. بلکه از روی توانایی‌ها،خلاقیت،نبوغ،شرف و انسانیت هر فرد مشخص می‌شود.در کتاب بطور مختصر یادآور می‌شود که ما به عنوان انسان و نه به عنوان زن یا مرد، باید به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم و وجود یکدیگر را ارزشمند شماریم.

در این کتاب نویسنده به خوبی مثال‌هایی می‌آورد تا احساسات زنان را در مواقعی که کوچک و بی‌ارزش شمرده می‌شوند و یا حتی نادیده گرفته می‌شوند را متوجه شویم و همه ما چه زن چه مرد در راه اصلاح رفتارات اشتباه و جنسیت‌زده بکوشیم.

خواندن این کتاب به چه کسانی توصیه می‌شود؟

 1. کسانی که کلمه فمنیسم را شنیده‌اند اما آگاهی و ایده‌ای درباره‌ی دغدغه‌های این جنبش اجتماعی ندارند.
 2. کسانی که فکر می‌کنند فمینیست بودن یعنی تنفر از مردها یا زن سالاری.
 3. کسانی که فکر می‌کنند فمینیست‌ها الزاما زنان زمخت و مخالف آرایش هستند.
 4. کسانی که به دنبال اطلاعات و آگاهی بیشتر هستند.

در هرصورت این کتاب به دلیل مختصر و کوتاه بودن و زبان ساده‌ای که دارد برای اکثریت افراد حتی کسانی که تمایل به خواندن کتاب‌های طولانی در این زمینه ندارند می‌تواند مناسب باشد. و اطلاعات کلی و مفیدی به خواننده می‌دهد.

در پشت کتاب آمده است:

فرهنگ مردم را نمی‌سازد، این مردم هستند که فرهنگ را می‌سازند.اگر این حقیقت داشته باشد که انسانیت زنان در فرهنگ ما وجود ندارد،باید آن را در فرهنگ خودمان جای بدهیم و نهادینه کنیم.

برشی از متن کتاب

ما(در جنبه‌های مختلفی)تکامل یافته‌ایم، اما عقاید ما در مورد جنسیت چندان تکامل نیافته‌اند.

در تمام دنیا،مجلات و کتاب‌های زیادی هستند که به زنان خط مشی می‌دهند،اینکه چه کار کنید، چطور باشید و چطور نباشید،اینکه چطور مردی را جذب کنید و یا کاری کنید که او احساس شادمانی بکند.اما درمورد اینکه مردان باید چه‌کنند تا زنی احساس رضایت داشته باشد،راهنمایی‌های خیلی کمی وجود دارد.

ما به پسرها یاد می‌دهیم که از ترس،ضعف و از آسیب پذیری هراسان وگریزان باشند.به آن‌ها یاد می‌دهیم که بر چهره‌ی حقیقی خودشان نقاب بزنند چرا که می‌باید-به گفته‌ی نیجریه‌ای‌ها-مردان خشن و سفت و سختی باشند.

دیگر آثار چیماماندا انگوزی آدیشی:

 • آمریکانا
 • چیزی به دور گردن تو
 • نیمی از خورشید زرد
 • ختمی ارغوانی

کتاب ما همه باید فمینیست باشیم

مشخصات کتاب

 • نام کتاب:ما همه باید فمینیست باشیم
 • نویسنده:چیماماندا انگوزی آدیشی
 • مترجم:مریم طباطباییها
 • انتشارات:کوله پشتی
 • تعداد صفحات:50

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا