بزرگسالرمان خارجیمطالب جدیدمعرفی کتاب

کتاب طاعون | آلبر کامو

کتاب « طاعون» یکی از برجسته ترین آثار آلبر کامو، نویسنده مشهور فرانسوی و برنده جایزه نوبل ادبیات است که درسال 1947 به چاپ رسید.

آلبر کامو در نامه‌ای به رولان بارت درباره کتاب طاعون می‌نویسد : « در مقایسه با  «بیگانه»،  «طاعون» بی گفتگو است از سرکشی انفرادی به جهان اجتماعی؛ اجتماعی که باید در مبارزه‌هایش شرکت کرد. اگر از  «بیگانه» تا  «طاعون» راهی در راستای تحول باشد، این تحول در جهان همبستگی و مشارکت است.»

داستان کتاب طاعون :

«طاعون» درباره شیوع بیماری طاعون در شهری خیالی در الجزایر است.

«اران» شهری است آرام و ساکت که در آن هیچ درختی وجود ندارد که به ناگاه مورد هجوم موش‌های آلوده به ویروس طاعون قرار می‌گیرد و خیلی زود تمام شهر آلوده می‌شود.

دکتر ریو، راوی و شخصیت اصلی داستان که اعتقادی به خدا و دین ندارد در شروع داستان متوجه موش‌های مرده در ساختمان محل سکونت و کارش و همچنین در شهر می‌شود. بعد از مدتی چند انسان درگیر بیماری مشابه‌ای می‌شوند و خیلی زود تعداد زیادی از مردم درگیر این بیماری می‌شوند.

دکتر ریو آن را بیماری واگیردار معرفی می‌کند و بعد دکتر کاستل آن را طاعون تشخيص می‌دهد.

دکتر ریو شاهد مرگ بسیاری از انسان‌ها بوده اما هیچوقت مرگ را نپذیرفته و این بار هم عصیان را انتخاب می‌کند و نجات را نه به دستان خدا بلکه در دستان خود و باقی انسان‌ها می‌بیند.

درباره کتاب طاعون :

کتاب رفته رفته تغییرات در رفتار و احساسات و عصیانی اجتماعی را در مقابل طاعون و اتفاقات پیرامون آن را به تصویر می‌کشد.

مردم که در ابتدا قرنطینه و بیماری را نمی‌پذیرند به تدریج با آن کنار می‌آیند. مردمی که در ابتدا به فکر خود بوده اند کم کم اتحاد را یاد میگیرند و با طاعونی که تمام شهر را فرا گرفته مبارزه می‌کنند.

برخورد تمام آدم‌ها مثل کشیش، پزشک، روزنامه‌نگار و مردم عادی را در برخورد به این اپیدمی و تغییر رفتار آن‌ها را شاهد هستیم.

کشیش پانلو در ابتدا می‌گوید طاعون یک عذاب الهی است که بر اثر گناه بر مردم نازل شده. اما در آخر با دیدن رنج و مرگ بی گناهان و مبتلا شدن خود نظرش عوض می‌شود.

رامبر، خبرنگاری خارجی است که در شهری طاعون زده حبس می‌شود. بسیار تلاش می‌کند از قرنطینه فرار کند و به کشورش به پیش معشوقه‌اش بازگردد. اما درست وقتی که همه چیز برای فرار مهیا شده پشیمان می‌شود و در شهر می‌ماند.

برشی از متن کتاب طاعون:

فهمیده‌ام که همه بدبختی انسان‌ها ناشی از این است که به زبان صریح و روشن حرف نمی‌زنند. از این رو من تصمیم گرفته‌ام که صریح حرف بزنم و صریح رفتار کنم تا در راه درست بیفتم.

برای همه مردم همینطور است : با هم ازدواج می‌کنند، باز هم کمی همدیگر را دوست دارند و کار می‌کنند. آنقدر کار می‌کنند که دوست داشتن را فراموش می‌کنند!

پیوسته در تاریخ ساعتی فرا می‌رسد که در آن، آنکه جرعت کند و بگوید دو دوتا چهارتا می‌شود مجازاتش مرگ است.

حال که نظام عالم به دست مرگ نهاده شده است، شاید به نفع خداوند است که مردم به او معتقد نباشند. و بدون چشم گرداندن به آسمانی که او در آن خاموش نشسته است، با همه نیروهاشان با مرگ مبارزه کنند.

طاعون زده بودن واقعاً خسته کننده است. ولی از آن خسته کننده تر این است که آدم نخواهد طاعون زده باشد. به همین خاطر است که همه‌ی مردم خود را خسته نشان می‌دهند. زیرا همه در حال حاضر تا اندازه‌ای خود را طاعون زده احساس می‌کنند،. باز به همین خاطر است که آن عده‌ی اندکی که نمی‌خواهند طاعون زده باشند. چنان خسته و فرسوده‌اند که جز مرگ چیز دیگری نمی‌تواند آن‌ها را از این وضع برهاند.

حال می‌دانم که انسان لیاقت کارهای بزرگی را دارد. اما اگر لایق احساس بزرگی نباشد، برای من جالب نیست.

مشخصات کتاب

  • نام کتاب:طاعون
  • نویسنده: آلبر کامو
  • مترجم:رضا سید حسینی
  • تعداد صفحات:346

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا