ازدواج و زناشوییخودپروریرمان خارجیروانشناسیعاشقانهفلسفیمطالب جدیدمعرفی کتاب

کتاب سیر عشق | آلن دوباتن

کتاب سیر عشق دومین رمان آلن دوباتن نویسنده سوئیسی است. او این کتاب را پس از 23 سال از اولین رمان خود جستارهایی در باب عشق ،در سال 2016 منتشر کرد. سیر عشق با موضوعی مشابه کتاب جستارهایی در باب عشق به تحلیل و بررسی رابطه زن و مرد می‌پردازد.

آلن دوباتن معتقد است:

برخلاف تصور جامعه، تنها  «آغاز عشق» نیست که اهمیت دارد، بلکه چگونگی ادامه آن است که حائز اهمیت است. دوباتن معتقد است باید با انتظاراتی واقع‌ گرایانه‌تر به سمت ازدواج برویم

لذا در این کتاب با نگاهی صادقانه به بررسی نهاد ازدواج در دوران مدرن می‌پردازد.

درباره کتاب سیر عشق

سیر عشق یک رمان عاشقانه جذاب است که با خواندن آن تجربیاتی فلسفی، روانشناسی و احساسی به دست خواهید آورد. آلن دوباتن در این کتاب به چگونگی شکل گیری و بقای عشق در درازمدت می‌پردازد.

کتاب در 5 بخش نوشتع شده است :

 1. رمانتیسم
 2. از آن پس
 3. فرزندان
 4. بی‌وفایی
 5. فراتر از رمانتیسم

ممکن است شکل رابطه و بعضی از توصیه ها با فرهنگ کشورمان منطبق نباشد. اما بخش اعظم کتاب برای هر فردی در هرکجای دنیا قابل درک و استفاده است.

در بخشی از پیشگفتار مترجم می‌خوانیم:

سیر عشق در واقع، کندوکاوی است در آنچه پس از آغاز عشق روی می‌دهد. آنچه عشق را زنده نگه می‌دارد و آنچه تحت فشارهای  زندگی روزمره بر سر آرمان‌های اولیه انسان‌ها می‌آید.

داستان کتاب

کتاب سیر عشق درباره آشنایی، شروع رابطه، ازدواج و دغدغه‌های زندگی زوج جوانی است که در یک پروژه کاری مشترک باهم آشنا می‌شوند.

کرستن مک لیلاند زنی اسکاتلندی، مستقل و باهوش است. ربیع خان مردی احساسی و وابسته، اهل خاورمیانه است. کرستن و ربیع هردو آسیب‌ها و کمبودهایی در کودکی تجربه کرده‌اند. که در افکار و رفتار آن‌ها در بزرگسالی تأثیر گذاشته و قابل مشاهده است. کرستن و ربیع باهم آشنا می‌شوند، رابطه عاطفی برقرار می‌کنند و بعد از مدتی ازدواج می‌کنند اما اختلاف ها و مشکلاتی در زندگی سر راه آنهاست.

مشکلاتی که گاهی کوچک هستند و گاهی بزرگ و آزاردهنده. اما این مشکلات باعث فروپاشی رابطه و زندگی آنان می‌شود؟!

نویسنده در هر بخش بعد از هر اتفاق و رویداد مهم تحلیلی بر آن نوشته و آن را بطور کامل بررسی کرده است.

در پشت جلد کتاب آمده است:

در مهمانی ها و موقع صرف چای، دوستان ربیع و کرستن همیشه از آن‌ها سؤالی مشابه می‌کنند : چطور با هم آشنا شدید؟ پاسخ این پرسش ساده است، داستان قشنگی است که هردویشان دوست دارند تعریف کنند؛ اما این داستان بخش دومی هم دارد و آن پاسخ پرسشی است که دوستانشان هیچ‌گاه از آنان نمی‌کنند؛ بعدش چه شد؟

این کتاب داستان یک ازدواج است؛ از نخستین لحظات شورانگیز گرفته تا لذت‌ها و هراس‌های تعهد راستین و مشکلات عمیقی که آرام آرام در زندگی مشترک سر بر می‌آورند. داستان روابط امروزی است و شیوه بقای این روابط..

برش هایی از کتاب:

اگر بتوانیم کج خلقی‌های معشوقِ دلخور خود را همچون یک نوزاد در نظر بگیریم بهترین لطف را در حق او کرده‌ایم. در این صورت نسبت به او بخشنده‌تر، مهربان‌تر و عاشق‌تر خواهیم بود.

افرادی که شنونده های خوبی هستند نیز به اندازه افرادی که خوب منظور خود را بیان می کنند، مهم و کمیاب هستند.

برای داشتن روابط خوب، نیازی نیست دائما عاقلانه رفتار کنیم؛ تمام مهارتی که نیاز داریم این است که چند وقت یکبار بتوانیم با روی گشوده اقرار کنیم که شاید در یکی دو موقعیت، احمقانه رفتار کرده‌ایم.

ممکن است خیلی زود به این اطمینان برسیم که شخص مدنظر، خود معشوق است. اصلا لازم نبوده که با هم صحبت کنیم؛ حتی شاید نامش را هم ندانیم. آنچه اهمیت دارد، شمّ درونی است : حسی خودجوش که حتی بیش از پیش، صحیح و شایسته احترام به نظر می‌رسد، چرا که فرایند طبیعی ِ منطق را دور زده است.

عشق یعنی ستایش ویژگی‌هایی از معشوق که نوید جبران ضعف ها و کمبودهای ما را می‌دهد؛ عشق کاوشی است برای کامل شدن.

رمانتیسم فلسفه توافق شهودی است. در عشق واقعی، نیازی نیست به طرز ملالت باری هرچیزی به زبان آورد یا دیکته شود. وقتی دو نفر به یکدیگر تعلق دارند، بالاخره یک احساس متقابلِ حقیقتا حیرت آور وجود دارد که بر اساس آن هر دو طرف، جهان را کاملا مشابه هم می‌بینند.

دقیقا وقتی که شریک زندگیمان کم حرف می‌زند، می‌ترسیم، شوکه می‌شویم و حالمان بد می‌شود و متوجه می‌شویم که باید کم کم مراقب باشیم، چرا که ممکن است نشانه مسلم این باشد که به تدریج دروغ بشنویم یا از تصورات طرف مقابل حذف شویم و این حالات یا از سر مهربانی است یا اندکی ترس از دست دادن عشق‌مان. ممکن است به این معنی باشد که، ما، ناخواسته، گوش خود را به روی اطلاعاتی که مطابق خواسته‌هایمان نیست می‌بندیم، خواسته هایی که بدین وسیله بیشتر در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

افراد کمی در این دنیا هستند که واقعاً همیشه بدجنس باشند؛ آن‌هایی که ما را می‌رنجانند، خودشان نیز در عذاب‌اند. بنابراین واکنش مناسب به هیچ وجه بدبینی یا خشونت نیست؛ بلکه، در آن مواقع نادری که فرد بتواند از عهده‌اش برآید، همیشه عشق است.

شگرد شاید این باشد که به جای شروع یک زندگی جدید، یاد بگیریم همان زندگی را با چشمانی کمتر دلزده و خوگرفته بازنگری کنیم.

مشخصات کتاب

 • نام کتاب : سیر عشق
 • نویسنده : آلن دوباتن
 • مترجم : زهرا باختری
 • انتشارات:چترنگ
 • موضوع : داستان های انگلیسی
 • تعداد صفحات : 243

معرفی چند کتاب دیگر ازآلن دوباتن

کتاب تسلی بخشی های فلسفه

کتاب جستارهایی در باب عشق

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا