فلسفیمطالب جدیدمعرفی کتاب

کتاب درباره معنی زندگی | ویل دورانت

« کتاب درباره معنی زندگی » اثر ویل دورانت تاریخ‌نگار، فیلسوف و نویسنده آمریکایی است. متن اصلی این کتاب سال‌ها در دسترس نبود و چندسال پیش به کوشش جان لیتل منتشر شد.

درباره کتاب :

کتاب درباره معنی زندگی در پی درخواست مردی نوشته شده است که از ویل دورانت خواسته بود دلایلی به او بدهد که چرا نباید خودش را بکشد وگرنه خودکشی می‌کند. دورانت نهایت تلاشش را کرد تا دلیلی برای ادامه زندگی‌ به آن مرد بدهد.

به او پیشنهاد کردم کاری برای خودش دست و پا کند، ولی او یکی داشت. گفتم غذای خوبی بخورد، ولی او گرسنه نبود. معلوم بود که دلیل‌های من تأثیری روی او نگذاشته بود. نمی‌دانم چه بر سرش آمد. در همان سال چندین نامه اعلام خودکشی دریافت کردم؛ بعدها متوجه ‌شدم که 284142 خودکشی بین سال‌های 1905 تا 1930 در ایالات متحده رخ داده است.

 

بعد از مدتی نامه‌ای برای صد شخصیت مشهور و صاحب نام دنیا از جمله مهاتما گاندی، جواهر لعل نهرو، جورج برنارد شاو و برتراند راسل فرستاد و از آنها خواست پاسخی به سوالها و نامه او بدهند. دورانت نامه‌های رسیده را به همراه دیدگاه و نظر خود منتشر کرد.

بخشی از نامه دورانت:

آیا لحظه‌ای دست از کارتان می‌کشید و با من وارد بازی فلسفه می‌شوید؟ من تلاش می‌کنم با پرسشی روبرو شوم که نسل ما، شاید بیشتر از هر نسل دیگری، گویی همیشه آماده مطرح کردن آن بود و هیچ‌وقت نتوانست به آن جواب دهد، این پرسش که معنی یا ارزش زندگی انسان چیست؟

 

خواهش می‌کنم لحظاتی از وقتتان را به من اختصاص دهید و به من بگویید زندگی برای شما چه معنایی دارد؟ چه چیزی باعث می‌شود ناامید نشوید و همچنان ادامه بدهید؟ دين چه کمکی _ اگر کمکی هست _به شما می‌کند؟ سرچشمه الهام و انرژی شما چیست؟ هدف یا انگیزه کار و تلاشتان چیست؟ تسلی‌ها و خوشی‌هایتان را از کجا پیدا می‌کنید؟ و دست آخر گنجتان در کجا نهفته است؟

“کتاب درباره معنی زندگی “در سه بخش و مجموعا 13 فصل نوشته شده است:

بخش اول : در جستجوی معنی

بخش دوم : اندیشه‌هایی درباره ناخشنودی کنونی ما

بخش سوم : نويسنده پاسخ می‌دهد

در بخش اول نامه ویل دورانت و توضیحاتی از او آمده است.

پاسخ‌هایی که رسیده از اهالی ادبیات، اهل دین و اهل سیاست، بازیگران و هنرمندان و مردی از زندان، در بخش دوم آورده شده است.بخش سوم نیز پاسخ نویسنده به سوالاتی است که خود مطرح کرده است.

تأمل‌انگیزترین و جالب ترین نامه، نامه‌ای است از یک زندانی محکوم به حبس ابد.

 معنی زندگی برای من، بستگی دارد به توانایی‌ام در تشخيص حقایق بزرگ زندگی و آموختن درس‌هایی که زندگی به ما می‌آموزد. خلاصه اینکه زندگی فقط از این رو ارزش دارد که من عزم می‌کنم برای ارزشمند کردن آن تلاش کنم…

…می‌خواهم بگویم زندگی حتی پشت دیوارهای زندان، می‌تواند فوق‌العاده جالب و ارزشمند باشد، به همان اندازه که برای کسانی که در بیرون از زندان هستند چنین است. در اینجا همه چیز بستگی دارد به ایمانی که انسان به درستی و استواری فلسفه خود دارد.

 

بخش هایی از متن کتاب :

اگر هيچ‌کس معنی زندگی را پیدا نکرده، هيچ‌کس هم ثابت نکرده که زندگی معنایی ندارد. آنچه احتمالا بی‌معنی است این سؤال است که آیا زندگی معنی دارد.

ویلهیارمور استنفانسون

 

ما آنقدر مشغول زندگی هستیم که به خودمان زحمت نمی‌دهیم راجع به امور غایی و معنای زندگی فکر کنیم. الزامات کار، به پرونده فکر و اندیشه خاتمه می‌دهند. کسی که باید معیشت خانواده را تأمین کند وقتی برای تفکر و فلسفه ورزی ندارد. اگر هم داشته باشد چه بسا بگوید معنی زندگی، تأمین آب و غذای خانواده است، و چه جوابی بهتر از این.

حقیقت به ما می‌گوید که خوشبختی، حالتی از رضایتمندی ذهنی روانی است. رضایتمندی را می‌توان در جزیره ای دور افتاده، در شهری کوچک،یا در خانه‌های اجاره‌ای شهرهای بزرگ یافت.می‌توان آن را در کاخ‌های ثروتمندان یا کوخ های فقیران یافت.

اصلا بهتر نبود چیزی نم‌دانستیم به جای اینکه بدانیم عالم میدان نبرد میان نیروهای بی‌رحم است؟ آیا هزار برابر بهتر نبود آدمی عمر کوتاه خود را در بی‌خبری از همه این‌ها سپری می‌کرد به جای اینکه به دست معرفت، دلسرد و مأیوس شود؟

 

مشخصات کتاب:

  • نام کتاب : درباره معنی زندگی
  • نویسنده : ویل دورانت
  • مترجم : شهاب الدین عباسی
  • ناشر :نشر پارسه
  • موضوع : فلسفه جدید
  • تعداد صفحات :158

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا