بزرگسالرمان خارجیزندگی‌نامهمعرفی کتاب

کتاب آخرین دختر | نادیا مراد | جنا کراجسکی

سرگذشت من از اسارت و مبارزه با خلافت اسلامی(داعش)

کتاب آخرین دختر از دسته کتاب‌های تاثیرگذاری است که سرگذشت دختری بنام نادیا مراد را از زبان خودش برای ما شرح می‌دهد.این کتاب توانست توجهات بسیاری را به خود جلب کند و جایزه‌ی نوبل صلح سال 2018 را کسب کند.

این کتاب خیلی روان روایت شده و خواننده از همان ابتدا به راحتی می‌تواند شناخت خوبی از ماجرای داستان و شرایط و فرهنگ ایزدی‌ها داشته باشد.

داستان کتاب آخرین دختر چیست؟

در کتاب آخرین دختر زندگی نادیا در سه بخش بیان می‌شود. و در هربخش به قسمتی از زندگی‌اش در کوچو و اسارت و مبارزه با داعش می‌پردازد.

نادیا در سال 1993 (1371) در روستایی واقع در عراق بنام کوچو به دنیا آمد. نادیا که تا بیست و یک سالگی با تمام شرایط و تبعیض‌ها زندگی آرامی داشت به ناگهان زندگی او و خیلی دیگر از مردمان با ورود داعش زیر و رو شد. مردمانی که تمام دارایی و خانه زندگیشان و حتی آرزوهایشان را از دست دادند.

نادیا آرزو داشت معلم تاریخ شود یا سالن زیبایی خودش را باز کند. آرزویی که تمام عمر در دفتر مدل عروس خود جمع آوری‌ می‌کرد و به آن بال و پر می‌داد ، داعش بال و پر آرزوهایش را چید و همه آن آرزوها در صندوقچه‌ای در اتاق دخترک تنها ماندند.

شبه نظامیان خلافت اسلامی مردم روستای او را قتل عام کردند.مردانی که اسلام را نمی‌پذیرفتند و زنان مسن را که نمی‌توانستند از آن‌ها به عنوان برده جنسی (داعشی‌ها می‌گویند صبیه)استفاده کنند،تیرباران کردند.جسد مردم را به بی‌رحمانه‌ترین شکل در گورهای دسته جمعی می‌انداختند. و اگر زنده‌ای میدیدند ، او را دوباره تیرباران می‌کردند.

تعدادی که زنده بودند به صورت دسته‌هایی از هم جدا می‌شند.نادیا در اتوبوسی به همراه دختران جوان دیگر به موصل برده شد و همراه با هزاران دختر ایزدی در بازار برده فروشی داعش خرید و فروش شد…

با تمام این شرایط ها، نادیا در نهایت موفق شد فرار کند و در خانه‌ی یک خانواده مسلمان اهل تسنن پناه بگیرد. بزرگ‌تری پسر آن خانواده زندگی خود را به خطر می‌اندازد تا او را قاچاقی به مکانی امن برساند.

نادیا هم اکنون در تلاش است تا داعش را به اتهام نسل کشیِ ایزدیان و جنایت علیه بشریت پای میز محاکمه دادگاه جنایی بین المللی بکشاند و این وعده را بارها و بارها در کتابش تکرار کرده است .

این کتاب عمق فاجعه جنایات داعش را بی پرده و بی تعارف نشان می دهد.

و داستان هزاران دختری است که فقط یکی از آنها توانست فرار کند و جان خود را نجات دهد. داستان دخترانی است که هیچ وقت نتوانسته اند قصه پر غصه‌شان را برای کسی تعریف کنند . و معلوم نیست در کجای جهان در حال تحمل ظلم و تحقیر و خشونت هستند!

در کتاب ،نادیا با جزئیات بیشتری سرگذشت خودش ، خانواده‌اش، مردم روستایش و اسیرها را شرح می‌دهد. خواندن این کتاب به شدت توصیه می‌شود.

تجربه شرایط نادیا و شکنجه‌ها و آسیب‌های روانی و جسمی او بسیار آزار دهنده و دردناک بود.کاش نادیا آخرین قصه از دختری باشد که در زندگی دچار اینهمه ظلم و تلخی شده است.

برشی از متن کتاب آخرین دختر

فکر می‌کنم یکی از بی عدالتی‌هایی که انسان می‌تواند با آن رو به رو شود این است که مجبور باشی به‌خاطر ترس خانه و محل زندگی‌ات را ترک کنی. هرچیزی را که دوست داشته باشی از تو می دزدند. زندگی‌ات را به خطر می اندازی تا جایی زندگی کنی که هیچ معنایی برای تو ندارد جایی که کسی تو را نمی‌خواهد، فقط به خاطر اینکه از کشوری آمده‌ای که امروزه آن را با جنگ و تروریسم می‌شناسند.پس بقیه سال‌های عمرت را در حسرت آن چیزی که پشت سر گذاشته‌ای می‌گذرانی و در عین حال دعا می‌کنی که کاش تو را به آن‌جا باز نگردانند.

 

دختران ایزدی کافر شناخته می‌شدند و بر اساس تفسیر شبه نظامیان از قرآن، تجاوز به یک برده گناه نیست.قرار بود برای سربازهای جدید جلب توجه کنیم تا به صفوف شبه نظامیان ملحق شوند و ما به عنوان پاداش به‌خاطر وفاداری و رفتار خوبشان بین آنها دست به دست شویم. سرنوشت تمام کسانی که در اتوبوس بودند اینگونه رقم خورده بود.

ما دیگر انسان نبودیم، ما صبایا بودیم.

هشدار!

عمق فاجعه به شدت بالاست! زمانی که تصمیم به خواندن این کتاب گرفتید ، قبل از خواندن به تن اعصاب و روانتان،زره پولادین بپوشانید.

 

مشخصات کتاب

  • نام کتاب: آخرین دختر
  • نویسنده:جنا کراجسکی, نادیا مراد
  • مترجم: سمیرا چوبانی
  • انتشارات: کوله پشتی
  • تعداد صفحات:374
  • تعداد جلد:1

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا