رمان خارجیروانشناسیمعرفی کتاب

کتاب وقتی نیچه گریست |اروین د. یالوم

داستانی خیالی با شخصیت‌های واقعی!

کتاب وقتی نیچه گریست (When Nietzsche Wept) رمانی است با حضور شخصیت‌های برجسته‌ای از جمله : یوزف برویر پزشک بنام اتریشی، فردریش نیچه فیلسوف بزرگ آلمانی و زیگموند فروید بنیانگذار علم روانکاوی.

کتاب وقتی نیچه گریست که باعث شهرت زیادی برای نویسنده خود شد، رمانی است جذاب با مضمون روانشناسی.

داستان کتاب :

داستان این کتاب در اتریش و در سال 1882 اتفاق می‌افتد.

دکتر برویر که به همراه همسرش برای تعطیلات در ایتالیا بسر می‌برند با دریافت نامه ای عجیب از زنی به نام لوسالومه با مضمون  ” آینده سرنوشت فلسفه آلمان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد”  به دیدار لوسالومه می‌رود. پس از دیدار با او درمان بیماری مرموز را قبول می کند : فردریش نیچه!

نیچه از مشکلات جسمانی زیادی رنج می‌برد و این بهانه‌ایست برای دیدار با دکتر برویر. اما به گفته لوسالومه مشکل اصلی نیچه ناامیدی است که ممکن است به خودکشی او منجر شود. که خود را نیز عامل این مشکل می‌داند. برویر باید ناامیدی نیچه را درمان کند. نیچه فردی مغرور و منزوی است که حاضر نیست برای مشکل ناامیدی خود به کسی مراجعه کند و این درمان باید بدون اطلاع خود صورت بگیرد. برویر که خود نیز اسیر مشکلات و ناامیدی‌های زیادی است با ملاقات با نیچه و گفتگو با او به حل مشکلات خود مشغول می‌شود.

بعضی از اتفاقات و نامه های ذکر شده در کتاب واقعیت دارند اما این داستان هیچوقت اتفاق نیفتاده.

بخشی از یادداشت نویسنده :

فردریش نیچه و یوزف برویز هرگز با یکدیگر دیدار نکرده‌اند و البته ابداع علم روان درمانی نیز، ماحصل دیدار آنها محسوب نمی شود. با این حال زندگی کارکترهای برجسته داستان، مبتنی بر واقعیت می‌باشد و وقایع اصلی داستان نیز همچون پریشان ذهنی برویر، ناامیدی نیچه، آنااو و لوسالومه و همچنین رابطه فروید و برویر و ابداع علم روان درمانی، تماما از لحاظ تاریخی در سال 1882 رخ داده اند.

یالوم روانپزشکی آمریکایی است که الگوی روانشناسی اگزیستانسیال یا روانشناسی هستی گرا را پایه گذاری کرده است. یالوم جایزه انجمن روان پزشکی آمریکا را در سال 2002 دریافت کرد. نوشته ها و آثار یالوم خطاب به دانشجویان و روانشناسان نوپا است اما نوشته‌های او به سادگی و اغلب در قالب داستان بیان شده و همین باعث شده همه اقشار بتوانند کتاب‌های او را مطالعه کنند.

برشی از کتاب وقتی نیچه گریست :

تمام اعمال ما به اختیار ما هستند و تمام خدمات، خدمت به ذات خویشتن است و تمام عشق ها، عشق به خود.

نباید اجازه دهی زندگی برای تو انتخاب کند و به جای تو زندگی کند وگرنه در چهل سالگی به این نتیجه میرسی که اصلا زندگی نکرده‌ای.

برای رابطه‌ای کامل با فرد دیگر، نخست باید با خودمان ارتباط برقرار کنیم. اگر نتوانیم خود حقیقی‌مان را در آغوش بکشیم، از طرف مقابلمان به عنوان حفاظی در برابر انزوا استفاده خواهیم کرد. فقط هنگامی که آدمی بتواند همچون شاهین،بی نیاز از ديگران، زندگی کند، می تواند به دیگری نیز محبت کند.

در سال 2007 فیلم سینمایی نیز با اقتباس از این کتاب و همین نام( وقتی نیچه گریست )ساخته شد.

مشخصات کتاب:

  • اسم کتاب : وقتی نیچه گریست
  • نویسنده : اروین د. یالوم (Irvin D. Yalom)
  • مترجم: زهرا غلامرضانژاد
  • تعداد صفحات : 432
  • ناشر : سپهر ادب
  • موضوعات :رمان ،روانشناسی

 

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا