بزرگسالرمان خارجیمعرفی کتاب

کتاب قلعه حیوانات | جورج اورول

کتاب قلعه حیوانات یا مزرعه حیوانات ((animal farm)) به نویسندگی اقای جورج اورول و ترجمه ی امیر امیرشاهی. این رمان در ایران بنام قلعه حیوانات نیز شناخته شده است.

از دیگر کتاب های اقای جورج اورول میتوان کتاب های (آس و پاس در پاریس و لندن)،(روزهای برمه)،(جاده ای به سمت اسکه ویگن wigan) و (1984)نام برد. و اما کتابی که میخواهم درباره اش برای شما بنویسم کتاب قلعه حیوانات است.

که در سال 1945منتشر شد و به شهرت رسید. هم چنین این کتاب در ایران نیز شهرت و محبوبیت خاصی در بین خوانندگان کتاب دارد و طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

آقای جورج اورول در سال 1903 در یکی از شهرهای هندوستان به دنیا آمد و تجربه ی زندگی در جامعه طبقاتی هند زمینه ساز تفکرات و نگاه اورول به جامعه شد. هم چنین جنگ جهانی دوم هم در شکل گیری دیدگاه های او بدون تاثیر نبود. و در همان دوران جنگ جهانی دوم بود که آقای اورول اثر قلعه حیوانات را خلق کرد.

او به دلیل نارضایتی هایی که از نظام شوروی داشت با نگارش این رمان از استبداد طبقه ی حاکم شوروی به سختی انتقاد کرد و معتقد بود نظام شوروی تبدیل به یک دیکتاتوری شده است. تا این قسمت ما با نویسنده ی کتاب و هدف اقای جورج اورول از نوشتن رمان قلعه حیوانات آشنا شدیم.

حالا میپردازیم به اینکه این داستان در مورد چیست؟!

داستان اقای جورج اورول درباره ی حیوانات یک مزرعه است و از آنجا شروع می شود که حیوانات مزرعه به دلیل ظلم و ستمی که صاحبان مزرعه بر آن ها روا داشته اند به دعوت یک خوک پیر بنام میجر پیر(old major) دست به شورش میزنند.

سالیان سال بود که حیوانات مانند برده کار میکردند. شیرهایی که گاوها میخواستند صرف تقویت گوساله هایشان شود را گالن گالن ازشان گرفتند ،کره اسب ها را فروختند ، بعضی از آن ها سلاخی میشدند و بعضی بچه هایشان ازشان گرفته میشد.

و با وجود اینکه موجب اسباب راحتی انسان ها شده بودند اما صاحب چیزی جز پوست خودشان نبودند.

((بشر یگانه دشمن واقعی ماست.بشر را از صحنه دور سازید

ریشه گرسنگی و بیگاری برای ابد خشک میشود.)) صفحه9

بعد از شورشی که توسط حیوانات بر علیه انسان ها رخ داد مزرعه بطور کامل به دست حیوانات افتاد. و تعدادی از حیوانات مسئولیت رهبری دیگر حیوانات را بر عهده گرفتند. در این میان سرودهایی خوانده شد،قوانینی برای قلعه حیوانات وضع شد. و حیوانات زندگی جدیدی را شروع کرده بودند اما طولی نکشید که….

هر کدام از شخصیت های داستان اقای جورج اورول نماد اشخاص تاریخی هستند.

میجر پیر:خوک پیری به نام میجرپیر که نماد نظریه پردازان جنبش کمونیستی از قبل مارکس،انگلس و لنین است.

ناپلئون:نماد رهبران فاسد و مستبد انقلاب های کمونیستی،نماد استالین.

اسنوبال:نماد رهبران انقلابی که قربانی انقلاب میشوند،نماد لئون تروتسکی.

باکسر:اسبی بنام باکسر مظهر طبقه ی کارگر است که در برابر تمام مشکلات اظهار می دارد((من بیشتر کار خواهم گرد))

بنجامین:الاغ پیر قلعه که هیچ گاه درباره ی انقلاب و نتایج آن اظهار نظر نمیکرد او متوجه اتفاقات اطرافش بود اما هیچ عملی انجام نمیداد.

آقای جونز:مالک مزرعه تا پیش از انقلاب بود که حیوانات از بی مبالاتی او به تنگ آمدن و دست به شورش زدند.

گوسفندان: در قلعه حیوانات نماد انبوه جمعیت دنباله رو که بدون هیچ تفکری شعارهای رهبران را تکرار میکنند.

موزز:کلاغ سیاه رنگ پیری که به جاسوسی و سخن چینی می پرداخت و از سزمین شیر و عسل سخن میگفت ، سرزمینی در پشت ابرها که حیوانات پس از مرگ به آنجا می روند.

موزز نماد کلیسای ارتدکس هست که در زمان استالین دوباره اجازه ی فعالیت یافت. و با دادن وعده ی زندگی شیرین پس از مرگ باعث می شود که حیوانات عادی رنج و مشقت زندگی کنونی شان را بپذیرند.

 

با خواندن این کتاب اقای جورج اورول به خوبی میتوانید متوجه معنا و روش های دیکتاتوری شوید.و هم چنین نشان میدهد کسانی که با وعده های خوب می آیند چگونه کارشان به دیکتاتوری کشیده می شود.

 

مشخصات کتاب

  • نام:قلعه حیوانات
  • نویسنده:جورج اورول
  • مترجم: امیر امیرشاهی
  • انتشارات: جامی
  • چاپ:بیست‌و‌دوم
  • تعداد صفحات:128

تهیه شده توسط نویسنده سایت

اگه دوست داشتی یه چایی به ما بده 🙂 (حمایت از اِل آر بوک)


یه چایی مهمونم کن

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا