آموزشیبزرگسالمعرفی کتاب

کتاب شوک آینده | آلوین تافلر

کتاب شوک آینده به نویسندگی آقای آلوین تافلر،کتاب شامل شش بخش است و در هر بخش به مسائل مختلفی میپردازد.

مسائلی که قطعا آن را در زندگی و اجتماع حس کردیم اما متوجه نشدیم که شاید این یک شوک‌آینده باشد.من اینجا برای آشنایی شما با این کتاب خلاصه و توضیحاتی درباره ی بخش اول این کتاب مینویسم.

در جهان ما تغییرات زیادی رخ میدهد و ما هرروزه شاهد این تغییرات در پیرامون خود هستیم.همانطور که خانم شهیندخت خوارزمی در قسمت پیشگفتار گفتن،انسان در برابر این تغییرات ظرفیت های محدودی دارد. انسان بدون آمادگی قبلی نمیتواند با این تغییرات مواجه شود.

بطوری که وقتی حجم تغییرات فراتر از ظرفیت انسان باشد ما با شوک‌آینده مواجه میشویم. هنگامی که این تغییرات رخ میدهد ما دو مسیر داریم،اینکه تغییر را بپذیریم یا در گذشته بمانیم. ما در دنیای ناپایداری ها هستیم و همه چیز به سرعت درحال گذر است.

شوک فرهنگی باعث می شود که فرد با جامعه و دیگر افراد کنار نیاید.این تغییرات اثراتی روی خیلی از موارد میتواند داشته باشد.اثراتی روی باور ها،اعتقادات،تکنولوژی و….حالا بپردازیم به اینکه شوک‌آینده چگونه به وجود می آید.

قسمتی از بخش اول کتاب شوک آینده تحت عنوان مسافر سرگردان چنین نوشته شده:

((شوک فرهنگی از غوطه ور شدن یک مسافر ناآماده

در یک فرهنگ بیگانه حاصل شود.

شوک آینده زمانی پیش می آید که مسافری ناگهان خود را در جایی بیابد که

کلمه آری به معنای نه باشد.

جایی که (قیمت یک کلام)قابل چانه زدن باشد.

جایی که منتظر ماندن در بیرون دفتر یک اداره توهین آمیز نباشد.

جایی که قهقه ی خنده ممکن است نشان خشم باشد.))

شوک آینده یک پدیده زمانی است و حاصل شتاب تغییرات در جامعه است.و هنگامی پدید می آید که یک فرهنگ جدید بر روی یک فرهنگ قدیمی قرار بگیرد. همانطور که متوجه هستید احساس ما مردمان اکنون با احساس مردمان گذشته متفاوت است و این نشان میدهد که چقدر جهان و افکار و اندیشه هایمان،روابطمان با مردم و ارزش هایمان ناپایدار و همگی تحت تاثیر تغییرات هستند.

در فصل دوم کتاب می خواهد به ما بگوید که چگونه پی ببریم که تغییر پرشتاب شده است؟توضیحاتی میدهد از جمله اینکه ما نمیتوانیم تغییر را اندازه گیری کنیم. زیرا جریان های تغییر بسیار پیچیده و امری نسبی هستند. و روش قاطعی هم برای اندازه گیری تغییر وجود ندارد.

ممکن است تغییر با سرعت مساوی یا پرشتاب یا کم شتاب صورت بگیرد.آینده با سرعت های متفاوتی بر اکنون حمله ور میشود.در قسمتی دیگر  درباره ی پیشرفت حمل و نقل آلوین تافلر میگوید .

شوک آینده مثال خوبی تا نشان بدهد ما با چه شتابی درحال پیشرفت هستیم و در انتها به یک جمله برسد!

6000سال پیش از میلاد مسیح وسیله حمل و نقل شتر بوده و بطور متوسط ساعتی 13کیلومتر طی میکرده

1600سال پیش از میلاد مسیح ارابه اختراع میشود با حداکثر سرعت32کلومتر در ساعت. 3500سال بعد استفاده از گاری با سرعت 16کیلومتر در ساعت(1784) .در سال(1825) از لکوموتیو بخاری استفاده میکنند که 21کیلومتر در ساعت حرکت میکرده.و بعد لکوموتیوهای بخار پیشرفته تر با سرعت 160کیلومتر در ساعت حرکت میکردنند(1880).

تا اینجا برای انسان ها میلیون ها سال طول کشید تا به چنین سرعتی دست پیدا کنند.اما فقط 58سال طول کشید تا این سرعت چهاربرابر بشود.در سال 1938انسان به سرعت 640کیلومتر در ساعت با استفاده از هواپیما رسید و فقط 20سال طول کشید که انسان این سرعت را دوبرابر کرد در سال1960هواپیماهای موشکی به سرعت 6400کیلومتر در ساعت دور زمین به گردش در آمد.

دلیل این جهش های بزرگ این است که “تکنولوژی از خودش تغذیه میکند” تکنولوژی امکان تکنولوژی بیشتر را فراهم میسازد بنظر میرسد نویسنده با این مثال ها به خوبی نشان داده است که چگونه تغییر با شتاب صورت میگیرد و توقفی برای آن وجود ندارد.

چنانچه ماندن در گذشته ، اسیر گذشته بودن یا پذیرش کورکورانه ی تغییر میتواند خطرناک باشد. ما میتوانیم اقداماتی برای مقابله با شوک فرهنگی انجام بدهیم. و اگر چنین نکنیم انسان های بسیاری دچار گمگشتگی خواهند شد و قادر نخواهند بود که خودشان را با اجتماع و زندگی وقف بدهند.

کتاب شوک آینده، به ما کمک میکند یاد بگیریم و با آگاهی و دانش بیشتری با تغییرات مواجه شویم و خودمان را با آینده انطباق دهیم. در واقع بتوانیم انتخاب درستی داشته باشیم و یک پذیرش کورکورانه نداشته باشیم.

تهیه شده توسط نویسنده سایت

اگه دوست داشتی یه چایی به ما بده 🙂 (حمایت از اِل آر بوک)


یه چایی مهمونم کن

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

  1. سایتتون عالی و برش هایی از این کتاب که گذاشته بودین خیلی خوب بود
    و موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا