رمان خارجیروانشناسیمطالب جدیدمعرفی کتاب

رمان اتاق | اما دون اهو | ترجمه علی قانع

داستانی شگفت انگیز و دلخراش از عشق و بقا

رمان اتاق یک اثر پرفروش از نویسنده‌ای ایرلندی به نام اما دون هو می‌باشد.رمان اتاق توانست در مدت زمان سریعی ، جوایز زیادی را از آن خود کند. این رمان توسط دو مترجم به‌نام علی قانع و محمد جوادی به فارسی ترجمه شدند و در کتاب فروشی‌ها در دسترس می‌باشند.ترجمه محمد جوادی از روی نسخه انگلیسی كتاب و ترجمه علی قانع از نسخه آمریكایی کتاب صورت گرفته است.

رمان اتاق

داستان کتاب

رمان اتاق یک کتاب فلسفی و مبتنی بر مسائل روان‌شناختی است.

این کتاب بطور متفاوتی نوشته شده است .تفاوت در این است که داستان از زبان یک بزرگسال نیست و از نگاه یک پسر پنج ساله بنام جک روایت می‌شود. تمام اتفاقاتی که جک می‌بیند و آن‌ها را احساس می‌کند.

از ابتدای کتاب شروع به خواندن داستان پسری می‌کنید که تمام زندگی خود را به همراه مادرش در یک اتاق حبس شده است.مادرش در هفت سال پیش توسط مردی که صدایش می‌زنند نیک پیر ربوده شده و او را در یک اتاق حبس می‌کند.

اتاقی که ۳/۶۵×۳/۶۵ متر زیربنا داشته و با فولاد روکش وینیل پوشیده شده. او همچنین یک پنجره سقفی ضد صدا به اتاق اضافه کرده و تعداد بسیاری اسفنج‌های عایق‌بندی‌شده داخل دیوارها گذاشته. به همراه یک لایه ورقه‌ی سرب، و یک درب محافظ با رمز عبوری که فقط خودش می‌دانست. و تمام تلاش مادر جک در این سال‌ها برای فهمیدن آن رمز عبور بی نتیجه ماند.

در پی تجاوزهایی که نیک پیر به او می‌کرد،جک متولد شد.جک در این اتاق دانش و تحصیلات فوق العاد‌ای را یاد گرفت.دیوار محافظتی که مادرش برایش ساخته بود و نحوه تفسیری که از جهان به او میداد بسیار شگفت انگیز بود. 

خلاقیت جک بسیار کودکانه و جذاب است . مثلا اینکه همه اشیا موجود در اتاق اسم های مناسب دارند ، مانند کف و تخت و لحاف و کمد لباس ، بنظر منطقی می‌آید زیرا که از نظر جک ، آنها تنها موارد موجود در جهان هستند ، زیرا همه دنیا اتاق است و رابطه دوستانه‌ای با اشیا و شخصیت‌های تلوزیونی پیدا کرده است.

جک و مادر 26 ساله اش با یک برنامه دقیق ، زندگی‌ای غنی از تخیل و عشق مطلق به یکدیگر، روزهای خود را پشت سر می گذراندند.

جک تمام مدت به فضای اتاق عادت دارد اما مادرش که دنیای بیرون را دیده، تمایل شدیدی برای فرار دارد. با وجود اینکه نقشه‌های قبلی او برای فرار با شکست مواجه شدند ، اما حالا که جک پنج ساله است از او برای یک نقشه فرار استفاده می‌کند تا زندگیشان را نجات دهند…

نویسنده می‌داند که ما پنج ساله نیستیم!

اما او به طریقی موفق شده است همه این حقایق حیرت انگیز و غم انگیز راجع به جهان،و بزرگ شدن،روابط ما با پدر و مادرمان،زمان و روابط گذرا را همه با صدای این پسر کوچک به مردم برساند.او توانست یک صدای کودکانه‌ی واقع بینانه به جک بدهد بدون اینکه داستان بیش از حد ساده‌انگارانه یا خیلی حساب شده و بزرگسالانه جلوه کند. تا فضای تلخ داستان را، از زاویه‌‌ی نگاه تازه‌ای، به تصویر بکشد.

ممکن است تصور شود که خواندن یک رمان بزرگسال با صدای چنین کودک خردسالی سخت است. اما هنگامی که به هنجارهای گفتار جک عادت کردید ، بقیه داستان جریان پیدا می‌کند.

نکاتی که شاید دوست داشته باشید

در نیمه اول کتاب به فضا و تحولات داستان عادت می‌کنید و شاید داستان گیج کننده و محدود بنظر برسد. اما کم کم نویسنده شما را نسبت به وقایع پیش رو و اتفاقاتی که در راه است بی تاب می‌کند.

همچنین در نیمه اول که هردو در اتاق هستند فضای محدود و خفقان آوری دارد اما هنگامی که وارد نیمه دوم کتاب می‌شوید،مانند این است که نفسی از هوای تمیز و شگفت انگیز، جایی در طبیعت، دور از شهر داشته باشید.

این رمان حدود چهارصد صفحه دارد و در نگاه اول رمان خیلی طولانی و پرحجمی بنظر می‌رسد.اما نگران این موضوع نباشید. بیشتر صفحات کتاب حالت مکالمه بین جک و مادرش است. و از آنجا که رمان از زبان جک روایت می‌شود پس متن خیلی سبک و روانی دارد. شما به راحتی می‌توانید طی مدت زمان خیلی کوتاهی این رمان را بخوانید و به پایان برسانید.

از ویژگی رمان اتاق این است که هم هیجان تاریک یک داستان ترسناک را فراهم می کند. و هم نگاهی متفکرانه به آنچه ما را به عنوان مردم تعریف می کند به همراه دارد.

رمان اتاق داستانی جذاب ، خلاقانه و موثر است. اگر در لیست خواندن خود جایی برای اتاق نگذارید ، جک را نمی شناسید و امیدوارم این فرصت را از دست ندهید.

نویسنده از چه چیزی برای خلق این اثر الهام گرفته است؟

رمان اتاق برگرفته از جریان شخصیتی واقعی و جنایتکار به نام جوزف فریتزل است

در سال 2008 یک ماجرای هولناک و شرم آگین جهان را تکان داد. در این ماجرا جوزف فریتزل دختر خودش (الیزابت فریتزل) را به مدت بیست و چهارسال در یک اتاق در زیر خانه‌شان حبس می‌کند. و بارها به او تجاوز می‌کند. الیزابت طی این مدت هفت فرزند به دنیا می‌آورد که به دلیل شرایط نامطلوب و نبود امکانات بیشتر آن‌ها را از دست می‌دهد.در کمال ناباوری سه تا از فرزندان را پدر و مادر خودش بدون آنکه مادرش از قضیه خبر داشته باشد بزرگ می‌کنند.

بی شک این اتفاق توانست توجه خیلی از رسانه‌ها و نشریات مختلف را به خود جلب کند. در طی این تاسف و نفرت مردمی برای این اتفاق، نظر یک نویسنده به نام اما دون اهو به این ماجرا جلب شد. او با الهام گرفتن از این ماجرا و خلاقیت فکری خودش، رمانی به نام اتاق را در سال 2010 خلق کرد. رمان اتاق با فاصله کمی پس از انتشار به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شد و در دسته پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفت.

اما دون اهو

شاید در نگاه اول و با توجه به موضوع و سرچشمه الهام‌بخش این نویسنده به نظر برسد که رمان، یک رمان حادثه‌ای جنایی است که با نگاهی عامه‌پسند نگاشته شده است. اما واقعیت چیز دیگری است.
خود خانم دون اهو از این که کتاب او به شدت تحت تأثیر و در راستای ماجرای فریتزل مطرح می‌گردد خرسند نیست. او معتقد است که این رویداد صرفاً برای او یک منبع الهام‌بخش برای خلق یک اثر ادبی مستقل بوده است.

برشی از متن رمان اتاق

اون میاد یا نه؟

مامان میگه: نمی‌دونم، چطور می‌تونه نیاد؟ حتی اگر فقط یه ذره انسان باشه …

فکر می‌کردم موجودات یا انسان هستند یا نیستند. نمی‌دانستم یکی می‌تواند کمی انسان باشد. پس باقی ذره‌های بدنش چه می‌شوند؟

به گمانم توی دنیا زمان مثل تکه یخ هِی آب می‌شود. همچنین هر کجا که بچه‌ها را می‌بینم به نظر نمی‌آید که بزرگترها دوست‌شان داشته باشند. والدین‌شان فقط از بچه ها عکس می‌گیرند اما باهاشون بازی نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند با بزرگترها قهوه بخورند. گاهی وقتی بچه کوچکی گریه می‌کند مامانش حتی صدای او را نمی‌شنود. هرچه فکر می‌کنم بیشتر مطمئن می‌شود که دنیا واقعا جای عجیبی است

من یه ترسو هستم. یه شجاع ترسو. ترس چیزیه که حسش می‌کنی ولی شجاعت اون چیزیه که انجامش میدی.

وقتی چهارساله بودم، فکر می‌کردم همۀ چیزهای تلویزیون فقط توی تلویزیون است. بعد پنج‌ساله شدم و مامان دروغ‌ها را برملا کرد که خیلی از عکس‌ها واقعی هستند و بیرون کلا واقعیت دارد. حالا من بیرون هستم ولی معلوم می‌شود خیلی از چیزها اصلا واقعیت ندارند

فیلم room (2015)

اتاق یک فیلم مستقل در ژانر درام به کارگردانی لنی آبراهامسون است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. فیلمنامه این فیلم را اما داناهیو بر اساس رمانی به همین نام نوشته خودش به رشته تحریر درآورده است.

فیلم اتاق/رمان اتاق
فیلم اتاق/رمان اتاق

اتاق با بازخوردهای بسیار مثبت منتقدان و تماشاگران همراه بود. فیلم در سایت راتن تومیتوز بر پایه ۲۶۵ نقد نمره ۹۴/۱۰۰ را دریافت کرده.

با تماشای فیلم اتاق می‌توانید تصویر و فضای بهتری از رمان و شخصیت‌ها در ذهنتان مجسم کنید. امیدوارم هم از رمان و هم از فیلم ساخته شده براساس رمان لذت ببرید.

 

مشخصات کتاب

  • نام کتاب:اتاق
  • نام نویسنده:اما دون اهو
  • انتشارات:آموت
  • نام مترجم:علی قانع
  • تعداد صفحات:357

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا