بیوگرافینویسندگان

بیوگرافی جی کی رولینگ | جی کی رولینگ خالق هری پاتر | و قطار سرنوشت ساز

جی کی رولینگ که نام کامل او جوآن “جو” رولینگ (Joanne “Jo” Rowling) و نام هنری (J.K)، نویسنده‌ای که هری پاتر را در اوج سختی‌ها و ناامیدی‌هایش خلق کرد.

این نویسنده بیشترین شهرتش به دلیل نوشتن مجموعه داستان‌های هری پاتر است.جی کی رولینگ متولد31 ژوئیه1965 در شهر یاته نزدیکی بریستول انگلستان می‌باشد و اکنون در 55 سالگی خود به سر می‌برد.

او که در یک دوره زندگی بسیار سختی را تجربه کرد و از دل سختی‌ها جوانه زد و رشد کرد. و باعث شده تا الگوی بسیاری از جوانان ما از جمله دختران و زنان باشد.

 

دوران کودکی و تحصیلات:

او گفته است که از کودکی علاقه به نویسندگی داشته و تلاشش را برای نوشتن می‌کرده اما اغلب زیاد موفقیتی کسب نمی‌کرد.

علاقه او آنقدر به نویسندگی زیاد بوده که در شش سالگی داستانی بنام(خرگوشی بنام خرگوش)را می‌نویسند و وقتی با تحسین مادرش مواجه می‌شود می‌گوید خب بریم و داستانم را چاپش کنیم:)

معلم جوآن نیز معتقد بود که او دختر باهوشی است. سپس او پس از اتمام مدرسه ،در رشته ادبیات فرانسه در دانشگاه اکستر انگلستان به تحصیل پرداخت.

پس از فارغ التحصیلی به عنوان منشی در سازمان عفو بین الملل مشغول به کار شد. در سال 1990 مادر جوآن از دنیا رفت و تاثیر عمیقی بر روی او گذاشت

( او ناراحتی و اندوهش را در ماجرای مرگ مادر هری پاتر نشان می دهد و بنا برگفته خودش، بخش موردعلاقه داستانش آنجایی است که هری پدر و مادرش را در آیینه می بیند)

 

ازدواج و جدایی جی کی رولینگ:

پس گذشت دوسال در 1992 هنگامی که 27 سال سن داشت با مردی پرتغالی بنام ژورگه آرانتس آشنا شد و آشنایی آن‌ها به ازدواج رسید.هنوز یکسال از ازدواج آن‌ها نگذشته بود که بچه دار شدند و اسم دخترشان را جسیکا گذاشتند.

اما ازدواجشان مدت زیادی دوام نیاورد، جوآن که از خشونت خانگی و عصبانیت‌های همسرش رنج میبرد تصمیم گرفت از او جدا شود و سپس دوره‌ی سخت زندگی جوآن شروع شد. به همراه دخترش به اسکاتلند مهاجرت کردند.

در 29 سالگی او مادری تنها بود که شغلی نداشت و با کمک‌های دولت زندگی‌اش را می‌گرداند و با کمک‌های خیریه جسیکا را بزرگ می‌کرد .وضعیت روحی خوبی نداشت و زندگی به او آنقدر سخت می‌گذشت که بارها تصمیم به خودکشی گرفت اما خودکشی‌های ناموفقی داشت.

( موجودی به نام دیوانه ساز در داستان‌های هری پاتر الهام گرفته شده از این دوره از زندگی جی کی رولینگ است)

جی کی رولینگ:من بی‌کار بودم ،یک مادر تنها در فقیرترین حالت ممکن در بریتانیای مدرن و فقط بی خانمان نبودم.ترس‌هایی که والندینم درموردم داشتن و خودم برای خودم داشتم،همه اتفاق افتاده بودن.

 

 

نویسندگی و خلق هری پاتر(Joanne Rowling):

اولین بار یکی از دوستانش بنام سین او را تشویق به نویسندگی کرد. سین یک ماشین فورد قدیمی دارد(در هری پاتر ماشین پرنده آقای ویزلی الهام گرفته از ماشین دوستش سین است)

او تمام تمرکز و تلاشش را روی کاری گذاشت که بهتر از هرکسی انجامش داد .و آن نویسندگی بود.زندگی جوآن در قطار منچستر تغییر یافت. تاخیری که قطار داشت باعث شد تا جوآن ایده‌هایش را پرورش بدهد و هنگامی که به خانه رسید به سرعت شروع به نوشتن آن‌ها کرد.

او هرروز به کافه میرفت و در گرمای مطبوع کافه شروع به نوشتن و خلق پسرکی بنام هری پاتر کرد.سرانجام کتابش تمام شد و نوبت به چاپ آن رسید. او کتابش را به چندین انتشاراتی فرستاد و همه‌ی آن‌ها کتابش را رد کردند اما سرانجام یک انتشاراتی کوچک کتاب او را قبول کرد.

در سال1996 کتاب هری پاتر به چاپ رسید و خیلی زود همه‌ی آن ها فروش رفتند.بعد از این که بقیه موفقیت جی کی رولینگ را دیدن یک انتشارات امریکایی به او پیشنهاد خریدن حق چاپ هری پاتر را با مبلغ بسیار خوبی داد و اولین جلد از هری پاتر با 120میلیون نسخه در سراسر دنیا به فروش رسید

در سال 1998 از این کتاب فیلمی ساختند و در سال 2006 آخرین جلد کتاب هری پاتر به پایان رسید.او چند کتاب دیگر نیز بعد از مجموعه هری پاتر نوشت.

مجموعه هری پاتر از کتاب‌های جذاب و پرطرفدار بین تمامی سنین است.همچنین فیلم‌های ساخته شده براساس کتاب نیز به اندازه کتاب‌هایش طرفداران زیادی دارد. او در سال2014 به عنوان چهارمین نویسنده تاثیر گذار زن جهان شناخته شد.

 

زندگی بدون شکست،امکان‌پذیر نیست.مگر اینکه آنقدر با احتیاط زندگی کنید که گویی اصلا زندگی نکرده‌اید .که در این صورت شما به صورت پیش فرض شکست خورده‌اید(جی کی رولینگ)

 

 

مجموعه هری پاتر اثر Joanne Rowling:

  • هری‌پاتر و سنگ جادو
  • هری‌پاتر و تالار اسرار
  • هری‌پاتر و زندانی آزکابان
  • هری‌پاتر و جام آتش
  • هری‌پاتر و محفل ققنوس
  • هری‌پاتر و شاهزاده دورگه
  • هری‌پاتر و یادگاران مرگ
  • هری‌پاتر و فرزند نفرین‌شد

 

تهیه شده توسط نویسنده سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا