دسته‌بندی نشده

انگیزش و مدل محتوایی مازلو | آبراهام هرولد مازلو|نظریه سلسله مراتب نیازهای انسانی

نظریه انگیزش و مدل محتوایی مازلو :  اول سراغ چندتا واژه مشابه اما با معانی متفاوت میریم واژه هایی که داریم شامل:انگیزه،انگیزاننده و انگیزش هستند. انگیزه به معنای گرایش ذهنی که به موقعیت بستگی نداره و درونیه مثل انگیزه پیشرفت که تو وجود بیشتر ادما بطور مشترک وجود داره. برای درک راحتترش اینطور بگم که انگیزه خودشو تو قالب پافشاری(در مواقع رویارویی با موانع و مشکلات) نشون میده.

حالا انگیزاننده چیه؟ انگیزاننده عاملیه که توی ما ایجاد انگیزه میکنه و یا انگیزمونو افزایش میده. مثلا ترس از ابهام اینده،میتونه انگیزاننده ای باشه که انگیزه مارو برای پس انداز افزایش بده.

و اما انگیزش! انگیزش از جنس فراینده. برای مثال: وقتی یه مدیر به انگیزش فکر میکنه منظورش فرایندیه که انگیزه رو در فرد یا تیم ایجاد کرده و افزایش یا کاهش میده. انگیزش با کمبود فیزیولوژیکی یا روانی یا نیاز شروع میشه و به رفتار نیرو میبخشه.از نمونه پرسش های کلیدی انگیزش اینطوره که چرا این رفتار مشخص شروع شد؟چی شد که ادامه پیدا کرد؟و….

در صورتی که انگیزه مساویه با واژه های برخاستن،اقدام کردن و حرکت.تا اینجا با این واژه ها اشنا شدیم. حالا توی انگیزش ما دو گروه نظریه انگیزش داریم:1محتوایی 2فرایندی

یه نمونه از نظریه انگیزشی محتوایی مثل مدل محتوایی مازلو((سلسله مراتب نیازهای مازلو)) هست.

حالا مازلو کی بوده و نظریه اش چی بوده؟

ابراهام مازلو یه روانشناس انسان گرای امریکایی بوده. که امروزه بخاطر سلسله مراتب نیازهای انسانیش خیلی مشهوره. مازلو ادعا میکنه انسان هفت نیاز ذاتی داره(پنج تاشو توضیح میدیم)

1 نیازهای فیزیولوژیکی:جز نیازهای ابتدایی هستند.مثل نیاز به اب و غذا و جفت جویی و هرچه برای بقای انسان لازمه.اگر برای مدت زیادی نیازهای فیزیولوژیک انسان تامین نشوند فرد برای تامین نیازهای دیگه اش برانگیخته نمیشه.

2نیازهای ایمنی:سطح دوم نیازهاست که نبود شرایط پایدار و ثبات میتونه به اضطراب و حس ناامنی منتهی بشه. به عبارتی نیاز به حفاظت از خود در زمان حال و اینده رو شامل میشه.

3نیاز به عشق:در سومین سطح نیاز به عشق و تعلق خاطر برانگیخته میشود. فرد به جستجوی روابط نزدیک و صمیمی میره و سعی در برقراری ارتباط با خانواده ،گروه ها،همسایگان و …میکند.

4نیاز به احترام:چهارمین سطح نیاز به احترام هست که دومورد رو شامل میشه .یکی احترام به خود(عزت نفس) و یکی هم دریافت احترام از سوی دیگران.

5نیاز به خودشکوفایی:انسانی که به مرحله خودشکوفایی میرسه، تمام استعدادهای بالقوه خودش رو شناخته و به خودتکاملی رسیده. مازلو میگه که اگر فرد به طرف انچه پتانسیلش رو داره حرکت کنه شکوفا میشه.

(آنچه انسان میتواند باشد….باید بشود)

از نظر مازلو این ها سلسله مراتب نیازهای انسان هستن که به ترتیب باید اتفاق بیوفتند و تا بتونن به مراحل بالاتر برسند به عبارتی تا نیازهای اولیه مراتب پایین ارضا نشن انسان نمیتونه تمرکز روی رفع نیازهای مراتب بالاتر بزاره. و نکته ای که وجود داره اینه که مازلو ادعا نداشت که سلسله مراتب نیازهای او کلیت و جامعیت دارن و برای همه کس و همه جا بطور یکسان صدق میکنن، اما خب این سلسله مراتب میتونه یه نمونه واقعی و کاربردی باشه.

نمونه ای از این استثناها مهاتما گاندی رهبر هندی ها هست. که وقتی برای کشورش مبارزه میکرد از نیازهای فیزیولوژیکی و ایمنی خودش گذشت تا سایر نیازهای بالاتر رو ارضا کنه. گاندی با روزه هایی که میگرفت هفته ها بدون غذا به سر میبرد تا با این شیوه اعتراض خودشو در برابر مسایل اون زمان نشون بده و در عوض تمام این ها نیاز خودشکوفایی رو تجربه کرد.

کاربرد سلسله مراتب مازلو

حالا میخوایم ببینیم کاربرد این سلسله مراتب نیازهای انسانی چیه؟! این سلسله مراتب نیازهای اساسی انسان رو توی 5(7) مرحله نشون میده و تا اولین سطح نیازهای انسان براورده نشن نمیتونه به سطح بالاتر دست پیدا کنه. این سلسله مراتب میتونه به کسب و کارها و مدیران و سازمان ها کمک کنه تا بتونن نیازها،خواسته ها و تقاضاهای کارکنان یا مشتری رو بررسی کنن.

(یه مثال میزنم…کاربردش مثل توی بازاریابی !) یا میتونن با شناسایی سطح نیاز کارکنان توی محیط های کاری فرصت های بیشتریدر اختیار کارکنان قرار بدن تا نیازهای خودشونو براورده کنن. البته که این سلسله مراتب فقط مختص به مدیران و سازمان ها نیست و میتونه توی تمام محیط ها کاربرد داشته باشه.

تهیه شده توسط نویسنده سایت

اگه دوست داشتی یه چایی به ما بده 🙂 (حمایت از اِل آر بوک)


یه چایی مهمونم کن

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا